Jakie meble wybrać do ogrodu?

Wybór mebli do ogrodu przebiega w podobny sposób jak wybór mebli do wnętrz, z wyjątkiem jednej ważnej kwestii — pogody. Odpowiednio dobrane meble stworzą wspaniałe miejsce zarówno do wypoczynku, jak i aktywności. Pierwszym krokiem do znalezienia odpowiednich mebli jest obmyślenie, jak chcesz wykorzystać swoją przestrzeń zewnętrzną. Poniższe wskazówki ułatwią podjęcie trafnej decyzji.

1. Zwróć uwagę na pogodę

Jest to krytyczny czynnik, o którym wiele osób zapomina. Czy pogoda zazwyczaj jest deszczowa i wilgotna, czy gorąca i sucha? Jak długo miejsce oświetlone jest bezpośrednim światłem słonecznym? Czy okolica bywa wietrzna? Każdy z tych czynników wpływa na rodzaj wyposażenia ogrodowego, ponieważ ekspozycja na warunki atmosferyczne jest trudna dla mebli, niezależnie od klimatu. Przy wyborze zwróć uwagę na rodzaj materiału, jaki został użyty do wykonania.

Metal jest w dużej mierze odporny na działanie promieni słonecznych, podczas gdy plastik i guma są bardziej podatne na uszkodzenia spowodowane nasłonecznieniem. Odpowiednio konserwowane meble wykonane z drewna są odporne na warunki atmosferyczne, jednak z czasem ulegają zużyciu i wymagają renowacji. Zwróć uwagę na warunki, które muszą wytrzymać Twoje meble.

2. Ile masz miejsca na zewnątrz?

Przeanalizuj, ile masz miejsca i jak jest ono ukształtowane — długi i wąski pas zieleni czy szeroki i przestronny taras? Twoje meble muszą być odpowiednio dopasowane wielkością do obszaru, w którym będą używane. Duże meble ogrodowe mogą się nie sprawdzić na małym podwórku i odwrotnie.

Ważne jest również, aby wokół mebli było wystarczająco dużo miejsca, by móc się swobodnie przemieszczać. Przed udaniem się do sklepu najlepiej dokonać pomiaru obszaru przeznaczonego na ten cel.

3. Zapewnij miejsce do przechowywania

Większość mebli ogrodowych jest przeznaczona do przebywania na zewnątrz przez cały rok. Przechowywanie mebli w suchych warunkach przez zimę może jednak zwiększyć ich żywotność. Upewnij się, że masz miejsce do przechowywania ich (lub przynajmniej poduszek i innych tkanin) na zimę. Zwykle wyposażenie do ogrodu nie jest małe, więc przed zakupem zastanów się, gdzie można je zabezpieczyć, gdy nie jest używane. Jeśli masz naprawdę mało miejsca, rozważ meble ogrodowe, które można złożyć na płasko.

4. Konserwacja i pielęgnacja

Wszystkie meble wymagają odpowiedniej konserwacji, aby były funkcjonalne i prezentowały się jak najlepiej przez lata. Pielęgnacja jest ściśle związana z rodzajem materiału i wykończeniem każdego elementu. Zastanów się, jak bardzo Twoje meble będą narażone na działanie czynników atmosferycznych. Pomoże to określić, który materiał będzie dla Ciebie najlepszy.

Szukaj łatwych w pielęgnacji mebli ogrodowych, które są odporne na warunki pogodowe i łatwe w utrzymaniu czystości. Możesz również wyposażyć meble w poduszki ze zdejmowanymi pokrowcami, które można łatwo wrzucić do pralki.

5. Zwróć uwagę na wygodę

Wybierając meble ogrodowe, pamiętaj o komforcie użytkowania. Będziesz używać ich do relaksu, więc upewnij się, że są wygodne. Wybierz krzesła i kanapy z poduszkami na siedzeniach i oparciach, aby zmaksymalizować przytulność. Warto wypróbować meble przed zakupem. Sprawdź, czy wszystkie tkaniny są odporne na warunki atmosferyczne, aby zapobiec blaknięciu kolorów lub rozwojowi pleśni.

Artykuł powstał we współpracy z citymeble.com

Dodaj komentarz

Identyfikator *
E-mail *
Witryna internetowa