Sadzenie i przesadzanie porzeczek

Jeśli zabieramy się za sadzenie lub przesadzanie porzeczek, powinniśmy zaopatrzyć się w listę przydatnych do tego produktów. Są to rękawice ogrodowe, sekator, grabie i szpadel. Istnieją różne odmiany porzeczek, ale nie ważne czy jest ona czarna, czerwona czy biała, żadna nie wymaga doświadczenia i z pewnością każdy sobie z nimi poradzi. Warto jednak dowiedzieć się jakie warunki należy im zapewnić. Jeśli zależy nam na obfitych plonach, to ważne jest słoneczne, ciepłe i w miarę możliwości bezwietrzne środowisko do życia.

Co wiedzieć przy sadzeniu porzeczek?

By sadzonka dobrze się przyjęła i od razu zaczęła swój okres wegetacyjny, który rozpoczyna się wczesną wiosną, to należy posadzić ją jesienią. Najkorzystniejsze zarówno dla nich, jak i dla nas będzie umieszczanie ich w glebie w okolicy listopada. Jeśli już zdecydujemy się na sadzenie, to musimy wybrać odpowiednie miejsce, w którym są sprzyjające warunki środowiska. Następnie trzeba pozbawić je chwastów, przekopać przy użyciu szpadla oraz rozpulchnić ziemię dzięki grabiom. W tym czasie nasze sadzonki mogą się już moczyć, ponieważ dwie godziny przed posadzeniem należy umieścić je w wodzie. Później można zabrać się za kopanie dołków. Z biegiem czasu porzeczki bardzo się rozrastają, więc zachowana między nimi odległość powinna wynosić przynajmniej 1,5 metra długości.

Gdy nasze sadzonki włożymy do wykopanych dołków, musimy zasypać je ziemią. Dobrze, gdyby byłaby wymieszana z kompostem lub innym nawozem organicznym. To z pewnością przyczyniłoby się do wzrostu i przyjęcia się naszej sadzonki w nowym miejscu. Kolejnym etapem sadzenia jest uklepanie zasypanej ziemi oraz solidne podlanie, by dostarczyć jej odpowiednią ilość wody. Dobrym rozwiązaniem będzie też obłożenia sadzonki korą, trocinami lub kompostem. To na pewno jej nie zaszkodzi. Jeśli sadzonki zaczną nam rosnąć, powinniśmy je przyciąć na wysokości 30 centymetrów. Warto pamiętać też, że takie krzewy można co 2 lub 3 lata podlewać nawozami, a owoce będą duże i soczyste.

Jak przesadzać krzewy porzeczkowe?

Przyczyn przesadzania krzewów może być wiele, jednak zasady i kolejność wykonywania czynności w każdym przypadku jest taka sama. Najpierw należy wybrać odpowiednie miejsce, warunki są takie same jak przy sadzeniu. Ważne by było ono nasłonecznione i na tyle, w jakim stopniu to możliwe bezwietrzne. Później przygotowujemy otwory o głębokości około 30 centymetrów. Do środka wrzucamy kompost, obornik, czy inne nawozy, by gleba w nowym miejscu była pożywna i luźna. Wtedy zwiększamy szanse na przyjęcie się rośliny w innym otoczeniu. Zanim jednak przeszczepimy dany krzew, musimy go do tego przygotować. Młode pędy należy przyciąć w połowie, a stare tuż u podstawy. Następnie trzeba zabrać się za wykopanie rośliny. Bez obaw możesz uszkodzić korzenie czy gałęzie. Nie musisz ciągnąć rośliny. Wykop ją w kółko przy pomocy łopaty, a uszkodzone korzenie na pewno sobie poradzą. Jeśli mamy do czynienia z chorym krzewem, musimy dokładnie zbadać jego pędy, by po przesadzeniu zakażenie się nie rozprzestrzeniało. Teraz można włożyć sadzonkę do wykopanego dołu, przysypać ziemią i dokładnie podlać. Po przesadzeniu rośliny musimy pamiętać, by często dostarczać jej wodę.

Podsumowując, sadzenie i przesadzanie porzeczek wiąże się z właściwie takimi samymi czynnościami. Wystarczy zapamiętać jeden schemat pracy, a każdy stanie się ekspertem w tej dziedzinie. Nie jest to trudne zadanie, każdy bez wątpienia zdoła sobie z tym poradzić. Wystarczy tylko przeczytać wskazówki i mieć do tego chęci.

Autor artykułu
Publikacja artykułu we współpracy z firmą Target – wiodącym producentem produktów do pielęgnacji ogrodu.

Dodaj komentarz

Identyfikator *
E-mail *
Witryna internetowa