Oprysk gnojówką z pokrzywy- jak przygotować i do czego zastosować

Gnojówka z pokrzywy jest często wykorzystywanym nawozem przez ogrodników. Co ważne, jest ona prosta do wykonania i bardzo skuteczna. Roślina ta stanowi wartościowy nawóz dla wielu roślin, ponadto jest w stanie odstraszyć szkodniki.

Co znajduje się w składzie gnojówki z pokrzyw?

Gnojówka z pokrzywy ma jedyny w swoim rodzaju skład chemiczny. To świetny naturalny środek ochraniający rośliny, jak i zapewniający im wiele cennych składników odżywczych. W pokrzywie znajduje się spora dawka magnezu, żelaza, azotu, potasu, krzemu, wapnia, cynku, manganu, jak i duża ilość soli mineralnych oraz kwasów organicznych. Roślina ta odznacza się też zawartością ważnych witamin (A, C, B, K) oraz flawonoidów o działaniu przeciwutleniającym.

W jaki sposób przygotować oprysk gnojówką z pokrzywy?

Gnojówka z pokrzywy jest niezwykle prosta do przygotowania. Oczywiście, trzeba mieć dostęp do świeżych pokrzyw, których jednak nie brakuje. Warto wybierać zwłaszcza pokrzywy przed kwitnieniem, gdyż mają one w sobie najwięcej drogocennych składników odżywczych. Po zebraniu rośliny wystarczy trochę rozdrobnić. Trzeba oddzielić pewne części liści, dzięki czemu lepiej wydobędą się substancje odżywcze. Rozdrobnioną roślinę należy włożyć do plastikowego pojemnika. Co ważne, gnojówkę z pokrzyw nie należy przygotowywać w pojemnikach metalowych. Włożone do wiaderka rośliny, należy zalać 10 lub 20 litrami wody i przykryć przepuszczającym powietrze materiałem czy gazą. Trzeba pamiętać, że kompost z pokrzyw fermentuje, a więc potrzebuje dostępu do powietrza. Pojemnika nie można więc szczelnie zamykać. Wystarczy jedynie zabezpieczyć tak, aby nie dostały się do niego owady, które zanieczyściłyby gnojówkę.

Jak stosować oprysk z pokrzywy?

Gnojówkę przed użyciem należy koniecznie rozcieńczyć wodą. Sposób przygotowania zależy przede wszystkim od celu zastosowania. Jeżeli chcemy jedynie podlać rośliny, aby ochronić je przed atakiem szkodników, wówczas wystarczy rozcieńczenie jej w proporcji 1:10. W przypadku, kiedy chcemy zastosować oprysk, wówczas wystarczy proporcja 1:20 (jedna część nawozu na 20 litrów wody).

Oprysk gnojówką z pokrzywy- zastosowanie

Gnojówa z pokrzywy to źródło wielu pierwiastków, które wspierają rozwój roślin. Mieszanka ta jest naturalnym i co ważne, w pełni bezpiecznym nawozem. Można po niego sięgać bez ryzyka przenawożenia roślin. Gnojówką z pokrzywy poleca się podlewać warzywa, drzewa i krzewy owocowe, rośliny ogrodowe, iglaki. Większość gatunków roślin preferuje ten nawóz naturalny. Gnojówka z pokrzywy poprawia wzrost roślin, przyspiesza proces wydzielania chlorofilu i zapewnia im zdrowie. Dzięki niej zyskują one intensywniejszy kolor.

Gnojówka z pokrzywy wabi dżdżownice, które polepszają jakość gleby. Co ważne, oprysk z pokrzywy dostarcza roślinom sporą ilość azotu, z tego względu nie powinien być używany na gatunki wrażliwe na jego nadmiar. Nie jest polecany też do warzyw korzeniowych oraz tych o stosunkowo krótkim okresie wegetacji. Przez nawożenie tychże roślin mogłoby dojść do gromadzenia się w nich azotanów, które w zbyt dużej ilości są szkodliwe dla zdrowia.

Gnojówka z pokrzywy nie powinna być stosowana do takich roślin jak: cebula, czosnek, groch, fasola, wrzosy, rododendrony, azalie. Gnojówka jako oprysk jest świetnym sposobem na ochronę przez popularnymi szkodnikami roślin, jak i chorobami grzybowymi. Oprysk z tej rośliny jest w stanie zwalczyć miseczniki, mszyce, przędziorki, mączniaka czy szarą pleść. Warto wykonać oprysk już na początkowej fazie choroby, gdyż wtedy da najlepsze efekty.

Autor:
Artykuł został przygotowany przy współpracy z ogrodniczym sklepem internetowym Sklep Dla Ogrodu oferującym wiele produktów do ogrodu

Dodaj komentarz

Identyfikator *
E-mail *
Witryna internetowa