Mój własny ogród

Wielu z nas, zwłaszcza mieszkających w mieście, w małym mieszkanku, marzy o swoim ogródku. O takim, chociażby skrawku, swojej przestrzeni. To byłaby taka, ich ziemia, na której można by zrobić coś dla siebie. Spędzać tam czas i uprawiać, swoje ekologiczne warzywa. I takie możliwości daje mieszkanie w domku jednorodzinnym, albo wielorodzinnym, z kawałkiem ziemi, chociażby najmniejszym. Co innego małe mieszkanie, w którym nawet nie ma balkonu. Tam już nie ma takich możliwości. Co nie znaczy, że nie można zorganizować sobie mini ogrodu w kuchni. Z przeznaczeniem na uprawę doniczkową ziół. Tak, aby poczuć można było chociażby namiastkę posiadania własnego ogródka. A dodatkowo cieszyć się, dobrym smakiem, świeżych ziół.

Jak przygotować domowy ogródek?

Wystarczy, dokładnie przemyśleć koncepcję, a także to, jakich ziół używamy najczęściej i chcemy je mieć w swoim domu. Dobrze jest także dowiedzieć się, które z nich są najłatwiejsze w uprawie. To znaczy nie potrzebują specjalnych warunków, czy też są odporne na choroby i owady, które mogłyby nam je zniszczyć. Jednym z ziół, które można uprawiać w każdych niemalże warunkach jest bazylia. A dodajemy ją między innymi do fasolki po bretońsku. Czy też innych dań i można ją spożywać w daniach, podawanych na gorąco, ale także na zimno.

Pietruszka i mszyce

Pietruszka, to warzywo, które przyda się w każdym domu. To doskonała przyprawa do wielu dań, między innymi dodawana jest do rosołu. Ale także do dań z drobiu, gdyż doskonale podkreśla smak drobiowego mięsa. Można ją uprawiać w domu, także w doniczkach na parapecie, ale warto uważać na mszyce. Mogą one skutecznie utrudniać rozwój roślinkom, ale są także niezbyt estetyczne i trudno umyć natkę, odpowiednio skutecznie. Pietruszka jest wiecznie zielona, co oznacza, że jej liście można spożywać także zimą. Chociaż jest wtedy nieco mniejsza jej smak jest równie dobry co latem. A posypana natką zupa, czy inne dania smakują dużo lepiej i jeszcze ładniej wyglądają. A cebulka posadzona w doniczki, jest w stanie zapewnić szczypiorek o każdej porze roku.

One thought on “Mój własny ogród

  1. Marta 5 października, 2021 at 5:39 am

    Hm własy ogródek super sprawa bo można posiać przydatne warzywa które wykorzystujemy je do potraw i bynajmniej wiemy że są bez chemi nawet gdy nie ma się ogródka to można posiać na balkonie czy w donnice

Dodaj komentarz

Identyfikator *
E-mail *
Witryna internetowa