Przygotowanie rozsady pomidorów w domu

Piękne krzewy pomidorów na grządce to marzenie każdego hodowcy, ale jak zacząć uprawę? To pytanie, które u początkujących hodowców pojawia się na początku. Przed rozpoczęciem sadzenia pomidorów warto poznać kilka cennych wskazówek, które mogą być pomocne przy stworzeniu własnych dorodnych sadzonek, zapewniających duże plony.

Sadzonki pomidorów – od czego zacząć?

Jeżeli już zdecydujemy się na własną uprawę pomidorów warto zacząć od wyboru odpowiedniej gleby. Podłoże powinno być przede wszystkim lekko torfowe. Najlepszą ziemią pod rozsady pomidorów jest mieszanka piasku i torfu w stosunku 1:1. Wysiew można rozpoczynać w pierwszej połowie marca pod zadaszeniem. Pora wczesnowiosenna jest najbardziej adekwatna, ponieważ roślina ma czas na wzrost oraz rozwój, zanim wsadzimy ją na grządkę. Nie należy także wysiewać pomidorów wcześniej z tej przyczyny, że roślina może mieć niewystarczającą ilość światła do wzrostu, a co za tym idzie może być słaba i bardziej podatna na choroby i ataki szkodników.

Krzaczki pomidorów są bardzo wymagające jeżeli chodzi o wilgotność oraz temperaturę, w szczególności w kilku pierwszych miesiącach wzrostu. Roślinę należy więc trzymać w temperaturze pokojowej, z dużym dostępem do światła. Pomidory wymagają tez dużego nawodnienia, należy więc codziennie podlewać sadzonki dość obficie. Przy wyborze nasion warto kierować się jakością. Dobrym wyborem są nasiona z oznaczeniem F1, które gwarantują pojawienie się pożądanych cech w kolejnych pokoleniach. Jest to gwarancja wyhodowania krzewu pomidora, bez niemiłych niespodzianek. Z całą pewnością nasiona powinno zakupić się w sklepie, od sprawdzonego dostawcy. Jest to niezwykle ważne, ponieważ od tego zależeć będzie zdrowie rośliny oraz nasze plony.

Pielęgnacja rozsady pomidorów

Nasiona wysiane do odpowiednio skomponowanego podłoża powinny zacząć kiełkować po około tygodniu od siewu. Sadzonki pomidora należy podlewać oraz zraszać wodą aż do momentu kiedy na łodydze pojawi się drugi liść właściwy. Bezwzględnie należy również kontrolować czy na glebie lub roślinie nie rozwija się pleśń. Ciepło oraz duża wilgotność są bowiem idealnymi warunkami do rozwoju patogennych grzybów i pleśni chorobotwórczych hamujących rozwój sadzonki. Kiedy zauważymy, że na naszych roślinach pojawi się drugi liść należy rozpocząć pikowanie. Zabieg pikowania pomidorów polega na rozdzieleniu roślin na poszczególne sadzonki. Po wyciągnięciu roślin z doniczki należy bardzo delikatnie porozdzielać sadzonki, a następnie wybrać wyłącznie zdrowe rośliny eliminując te, które mają pożółkłe lub przebarwione liście.

Najładniejsze i najsilniejsze sadzonki należy wsadzić do małych pojemników z żyzną glebą, każdą osobno. Roślinę trzeba umieścić na tyle głęboko, aby nad glebą były widoczne wyłącznie liście. Warto aby rośliny były umieszczone w doniczkach w odpowiedniej odległości od siebie tak, aby miały wystarczającą ilość miejsca oraz optymalne warunki do rozwoju. Do wsadzania rozsad pomidorów można wykorzystać także podłoże do wysiewu oraz rozsady, które posiada nawóz startowy wzmacniający rośliny do wzrostu. Sadzonki pomidora potrzebują około dwóch miesięcy zanim można wsadzać je do gruntu. Wysadzanie roślin na zewnątrz rozpoczyna się dopiero w połowie maja, kiedy istnieje pewność, że nie będzie już przymrozków. Sadzenie roślin pod szklarnia można przeprowadzić szybciej. Jest ono możliwe już w połowie kwietnia. Przy wsadzaniu pomidorów warto być ostrożnym, aby nie uszkodzić ich delikatnego systemu korzeniowego, nie należy się również zbytnio się śpieszyć, aby nie doprowadzić do przemarznięcia rośliny i utraty sadzonki.

Autor artykułu
Publikacja artykułu we współpracy z firmą Target – wiodącym producentem produktów do pielęgnacji ogrodu.

Dodaj komentarz

Identyfikator *
E-mail *
Witryna internetowa