Czy warto dbać o ogród już w marcu?

Posiadanie własnego kawałka ogrodu to marzenie większości osób. Nie ważne czy mały, czy duży. Ważne by rosło w nim trochę różnych roślin. A także, żeby można było cieszyć się w nim poranną kawą lub wieczorną imprezą przy grillu w gronie znajomych. Należy pamiętać, aby już na koniec zimy odwiedzić sklep ogrodniczy i zaopatrzyć się w potrzebne produkty potrzebne do odpowiedniej pielęgnacji całej działki.

Dlaczego już od marca?

Wiele osób niestety zapomina lub nie przykłada odpowiedniej wagi do dbania o własny kawałek zielonej przestrzeni. Aby rośliny przez cały rok były w odpowiedniej kondycji trzeba poświęcić im uwagę już wczesną wiosną. Zapewni im to zdrowy wygląd, uchroni je przed różnymi chorobami czy da obfite i długie kwitnienie. Najczęstszymi zabiegami jest przycinanie, uzupełnianie podłoża, nawożenie czy zabezpieczanie przed szkodnikami lub chorobami. Niektóre z tych rzeczy muszą być wykonywane jeszcze przed ostatecznym startem okresu wegetacyjnego, inaczej można wyrządzić większą szkodę niż pożytek. Każdy sklep ogrodniczy ma w swojej ofercie produkty dopasowane do każdego typu roślin.

Co dla pięknego trawnika?

Dla efektu zielonego dywanu w ogrodzie niezwykle istotne jest zadbanie o trawnik od razu po zimie. Zanim jeszcze pojawi się nowa, zielona trawa należy wykonać areację. Zabieg ten polega na usunięciu suchych, zeszłorocznych źdźbeł trawy i napowietrzeniu oraz spulchnieniu gleby poprzez jej nacinanie. Ma to pobudzić młodą trawę do wzrostu i do rozkrzewiania. Następnie trzeba zastosować nawóz. Dostarczy on składniki odżywcze, które przyśpieszą wzrost, zapewnią soczysty zielony kolor i sprawią, że będzie odporna na niekorzystne warunki atmosferyczne. Konieczne jest odpowiednie nawodnienie po rozsypaniu odżywki, aby korzenie mogły wchłonąć jak największą ilość preparatu.

Jeden nawóz dla wszystkich roślin?

W zależności od tego, jakie nasadzenia królują w naszym ogrodzie, konieczne jest dobranie składników pokarmowych dostosowanych do ich wymagań. Innych potrzebują żywotniki, a innych rośliny liściaste. Innych zielone, a innych kwitnące. Warto więc poświęcić chwilę na zapoznanie się z ofertą proponowaną przez sklepy ogrodnicze. Znajdują się tam produkty różnych marek, o różnych składach więc na pewno każdy znajdzie coś, co będzie odpowiednie dla roślin w danym ogrodzie.

Wyróżnia się nawozy granulowane, płynne bądź krystaliczne. W zależności, na który się zdecydujemy, pierwszy termin ich stosowania wypada zazwyczaj na marzec. Następnie powtarzamy zabiegi co około 2 miesiące do końca sierpnia.

Jeżeli w ogrodzie znajdują się drzewa owocowe, na przykład jabłonie, wiśnie czy śliwki konieczne jest wiosenne zastosowanie środków ochrony roślin. Zanim jeszcze rozwiną się pierwsze pąki, trzeba zabezpieczyć je przed chorobami czy szkodnikami, które mogą pojawić się już w fazie około kwitnienia. Co za tym idzie, roślina nie zaowocuje prawidłowo, a jej kondycja ulegnie osłabieniu.

Jak widać, warto dbać o ogród już wczesną wiosną. Niesie to za sobą korzyści przez cały rok.

Artykuł powstał we współpracy z sklepOGRODNICZY.online

Dodaj komentarz

Identyfikator *
E-mail *
Witryna internetowa