Mrozy tuż tuż

Synoptycy już ostrzegają nas przed mrozami. Ale jaka będzie tegoroczna zima, tego nikt nie wie. Nawet doświadczeni górale nie są pewni swoich przepowiedni. Zwłaszcza, że każdego roku jest ostatnio dość ciepło. Bywa, jednak że kilka razy mróz spada poniżej -20 stopni. A w takich warunkach, nawet rośliny zielone i odporne na mrozy, nie mają łatwo. A nawet ludzie stosują pewne rozwiązania natury technicznej, aby chronić niektóre elementy przed mrozami o takim natężeniu.

Osłona dla roślin

Ochrona roślin jest potrzebna zwłaszcza przed dużymi mrozami, które mimo łagodnych zim, zdarzają się od czasu do czasu. Kiedyś używano słomy, która jest naturalna, ale także trzyma ciepło w środku. Dziś istnieją już nieco nowsze rozwiązania, które także mogą zapewnić odpowiednie przezimowanie przez rośliny. Nawet w bardzo trudnych warunkach. Nowoczesne rozwiązania, to takie które pozwalają ochronić rośliny odporne na mróz, ot tak z dnia na dzień. Kiedy na przykład zapowiadane są duże mrozy.

Aby do wiosny

Potem należy poczekać, aż mrozy puszczą i pozwolą na ponowne przekopanie grządek. Będzie to możliwe powtórnie, dopiero gdy ziemia rozmarznie. A takie zabiegi mają za zadanie użyźniać glebę i pomóc roślinom, które w przyszłości będą tam zasiane, albo zasadzone. Czekając na wiosnę, można już wykonywać drobne prace naprawcze. Albo przygotowawcze, bo w ogrodzie zawsze znajdzie się coś do pracy. A jeśli jest chłodno, można przecież zamknąć się w warsztacie i planować nowe rozwiązania, może jakieś pergole do kwiatów, albo inne udogodnienia dla roślin pnących.

Pnące warzywa i owoce

Okazuje się, że pnące rośliny, to nie tylko takie ozdobne bluszcze. Ale ostatnio także owoce i warzywa. Każdy z nas już chyba słyszał o truskawkach, które się pną. Albo ogórkach, które rosną na specjalnych podporach. Aby łatwiejsze było zbieranie potem ich owocników.

Pojemniki do rozsadzania

Przed początkiem wiosny, można także przygotować sobie odpowiednie pojemniki na rozsady. A nawet już zacząć uprawiać rośliny w domowych, piwnicznych, albo garażowych warunkach. Niektóre roślinki muszą powstać z ziarna, które zakiełkuje, a potem dopiero gdy roślinka będzie miała już kilka centymetrów, okaże się, że będzie można ją posadzić w ogródku.

One thought on “Mrozy tuż tuż

  1. katarzyna 5 października, 2021 at 5:13 am

    Styczeń i luty to najzimniejsze miesiące w roku najbardziej odporna roślina posadzona na niewłaściwym miejscu będą poddanea= na uszkodzenia mrozowe! i powinno się je odpowiednio zabezpieczyć

Dodaj komentarz

Identyfikator *
E-mail *
Witryna internetowa