Jak dbać o truskawki wiosną?

Wiosna to czas, gdy wszystkie rośliny powoli budzą się do życia, a w ogrodzie rozpoczynają się pierwsze prace porządkowe i pielęgnacyjne. Jest to odpowiedni moment, by zadbać o wiele gatunków roślin, między innymi truskawki. Takie działania są kluczowe dla późniejszego właściwego ich rozwoju i wzrostu. Jak właściwie zadbać o truskawki na wiosnę, by później odwdzięczyły nam się owocami?

Ocena stanu roślin i odchwaszczanie

Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić po zimie, jest ocena, czy truskawki nie przemarzły w trakcie niskich temperatur. Proces ten należy rozpocząć od usunięcia osłon, które chroniły zimą rośliny przed mrozem. Następnie można przystąpić do oceny ich stanu. W tym celu należy sprawdzić korzenie rośliny i ocenić, czy nie są one przypadkiem uszkodzone. Truskawki powinny wybudzić się mniej więcej w połowie marca i zacząć wypuszczać pierwsze liście. Usuwając ręcznie stare lub chore liście łatwiej jest uniknąć uszkodzenia nowych pędów, niż gdy wykonujemy tę pracę przy pomocy grabi. Czyszczenie krzaków truskawek chroni je też przed szkodnikami i chorobami. Pamiętajmy, by nie wykonać tego zabiegu zbyt wcześnie, ponieważ stare liście wczesną wiosną chronią krzaki przed przemarznięciem. Następnie z grządek należy wypielić chwasty wraz z korzeniami – to ważne, ponieważ mogą one niestety spowolnić wzrost krzewów – a potem przy użyciu na przykład motyki spulchnić glebę. Ważną kwestią jest jeszcze ściółkowanie truskawek – wykorzystanie do tego słomy ogranicza wzrost chwastów, chroni rośliny przed chorobami (na przykład szarą pleśnią) oraz sprawia, że można jeść owoce prosto z krzaczka, nie są one bowiem pokryte ziemią. Ściółkowanie przyspiesza także wzrost truskawek oraz dojrzewanie owoców.

Nawożenie i opryski truskawek 

Kolejnym ważnym zabiegiem, który ma wpływ na dalszy wzrost truskawek, jest ich właściwe nawożenie. Do tego celu wystarczą nawozy dostępne powszechnie w centrach ogrodniczych. stosować można na przykład mineralne, wieloskładnikowe produkty. Najlepiej wybrać takie nawozy, które są przeznaczone dokładnie do nawożenia truskawek, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że dostarczyliśmy roślinom wszystkich niezbędnych składników takich jak azot, fosfor, wapń, potas czy cynk. Truskawki można także podlewać wodą z biohumusem. Nawożenie jest szczególnie ważne, ponieważ ma ono wpływ na wzrost roślin i jakość ich owoców i możemy rozpocząć je już w marcu. Miejsce bytowania truskawek powinno być solidnie zasilone kompostem. Młodych roślin zazwyczaj nie trzeba jeszcze nawozić, przyda się to natomiast sadzonkom, które mają za sobą już trzy owocowania. Pamiętajmy również, że opieka nad truskawkami to nie tylko usuwanie chwastów i nawożenie, ale także reagowanie, gdy z roślinami dzieje się coś niedobrego. Niezbędne są czasami opryski truskawek, gdy dopadną je choroby takie jak na przykład szara pleśń. Pojawia się ona na roślinach jako brunatne plamy i powoduje straty w owocach. W przypadku jej wystąpienia najlepiej sięgnąć po specjalistyczne, naturalne preparaty.

Jak widać zadbanie o truskawki wiosną to naprawdę sporo pracy. Podstawą jest oczyszczenie terenu wokół nich z chwastów oraz samych krzaków ze zbędnych, starych liści, tak by młode pąki mogły się swobodnie rozwijać. Truskawki do prawidłowego wzrostu wymagają także nawożenia, najlepiej preparatem przeznaczonym specjalnie do tego gatunku. Niezbędne jest także reagowanie na pojawienie się chorób i szkodników. Gdy prawidłowo przygotujemy truskawki do sezonu wegetacyjnego, to z pewnością odwdzięczą się one dobrej jakości owocami.

Autor
Publikacja powstała we współpracy z portalem Poradnik Ogrodniczy – największym portalem ogrodniczym w Polsce.

Dodaj komentarz

Identyfikator *
E-mail *
Witryna internetowa