W jaki sposób zabezpieczyć drzewa po cięciach?

Drzewa i krzewy są bez przerwy narażone na negatywne działanie warunków atmosferycznych i uszkodzenia mechaniczne. Rany na nich mogą być też wynikiem pewnych zabiegów pielęgnacyjnych jak cięcia czy szczepienia. Takie uszkodzenia należy konieczne zabezpieczyć specjalną maścią ogrodniczą. Preparat ten tworzy ochronną powłokę, działa lecznico i wspiera regenerację rośliny. Maść jest sposobem na przeciwdziałanie chorobom drzew oraz krzewów.

Rany na drzewach i krzewach

Rany tworzące się po tych zabiegach pielęgnacyjnych można podzielić na te powierzchniowe oraz głębokie. Powierzchniowe rany są niewielkimi uszkodzeniami znajdującymi się w części drewna czynnego, a więc bezpośrednio pod powierzchnią tkanki okrywowej. Przeważnie tworzą się przez otarcia mechaniczne, działanie promieni słonecznych, jak i innych czynników atmosferycznych. Rany występują także po cięciu prześwietlającym drzew i krzewów. Wtedy niezbędne jest nałożenie na nich specjalnego środka, co jest bardzo prostą czynnością.

Jakie są właściwości maści ogrodniczej?

Maść ogrodnicza określana jest także mianem środka sadowniczego, przeznaczonego do zabezpieczenia ran występujących na drzewach i krzewach. Cięcie drzew i krzewów jest zabiegiem podstawowym i niezbędnym, który przyczynia się do lepszego rozwoju roślin. Po takiej czynności konieczne okazuje się, zastosowanie maści. Taki środek stopniowo wydziela substancja regeneracyjne, które przyspieszają gojenie. Taką maść można więc porównać do produktów dla ludzi, które mają to samo zadanie. Maść ogrodniczą aplikuje się zarówno po wystąpieniu uszkodzeń mechanicznych, jak i tych naturalnych. Warto ją zastosować zwłaszcza w okresie zimowym, gdyż wtedy drzewa i krzewy narażone są na uszkodzenia przez bardzo niskie temperatury. Tak zwane uszkodzenia mrozowe charakteryzują się zniszczeniem i odarciem kory. Ponadto, na pniu oraz grubych konarach mogą ukazać się też podłużne pęknięcia. Użycie maści, znacznie przyspieszy proces regeneracji drzew, oraz zabezpieczy powstałe rany przed możliwą infekcją patogenów.

Co znajduje się w składzie maści ogrodniczej?

W sprzedaży znajduje się wiele różnych maści sadowniczych dostępnych w postaci pasty. Producenci proponują też swoim klientom opakowania z pędzlami, które znacząco podnoszą komfort używania produktu. W składzie maści ogrodniczej znajdują się tylko neutralne składniki. Takie produkty stanowią mieszankę wosku, kalafonii oraz organicznych rozpuszczalników, które są cennym źródłem substancji odżywczych i regenerujących. Nie ma w ich składzie substancji aktywnych, a więc takie produkty nie należą do grupy środków ochrony roślin.

Maść ogrodnicza- jak z niej korzystać?

Taki preparat należy zaaplikować na ranę od razu po cięciu. Przed zastosowaniem maść trzeba wymieszać, aż do otrzymania jednolitej konsystencji. Następnie środek należy zaaplikować w sposób równomierny na oczyszczoną ranę i 2 cm wokół jej brzegów, przy użyciu pędzelka. Z maści ogrodniczej można korzystać przez cały rok, z wyjątkiem występowania deszczu i mrozu, gdyż opady deszczu mogą doprowadzić do uszkodzenia powłoki ochronnej. Jeśli chodzi o korzystanie z maści ogrodniczej do szczepienia roślin, trzeba owinąć folią albo paskami do szczepienia przygotowane miejsce i dobrze zasmarować środkiem. Zabieg ten powinno się wykonać od razu po szczepieniu.

Kiedy należy nakładać ten preparat?

Z maści można korzystać na wszystkie uszkodzenia kory oraz drewna i to przez cały rok. Preparat ten szybko zasycha i tworzy wytrzymałą i elastyczną powłokę, która będzie odporna na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych.

Autor
Publikacja powstała przy współpracy z portalem ogrodniczym Ogarnij Ogród. Jednym z największych portali ogrodniczych w Polsce.

Dodaj komentarz

Identyfikator *
E-mail *
Witryna internetowa