Choroby i szkodniki a wiosenny oprysk czereśni

Czereśnie to drzewa rodzące bardzo smaczne, słodkie i soczyste owoce. Podobnie jak wiele innych są one bardzo wrażliwe na choroby oraz ataki wielu szkodników. Przed zniszczeniem owoców potrafią skutecznie uratować wiosenne opryski. Kiedy je wykonać, aby drzewo nie zostało zaatakowane przez szkodniki oraz groźne choroby?

Nasionnica trześniówka a oprysk czereśni

Czereśnia podobnie jak wiele innych drzew owocowych może być zaatakowana przez różne szkodniki. Owoce są bardzo często atakowane przez nasionnicę trześniówkę której obecność przyczynia się do  ich robaczywienia. Muchówka posiada długość 4 mm. Składa ona jaja w miąższu dojrzewających owoców, najczęściej podczas zabarwienia zewnętrznej skórki owoców. Gdy larwy się wylęgną, to wówczas żerują nie tylko pod skórką, lecz także wgryzają się aż do pestki.

Aby skutecznie uniknąć tych szkodników warto pierwsze profilaktyczne opryski wykonać już w kwietniu, zanim drzewko zakwitnie. Oprysk należy wykonać trzy razy co 14 dni. Na każde duże drzewo należy zużyć około 15 – 20 litrów wybranego preparatu owadobójczego.

 Kiedy opryskać czereśnię atakowaną przez mszyce?

Mszyca czereśniowa to niebezpieczny szkodnik, który bardzo często atakuje czereśniowe drzewka. Wysysa ona soki z ich pędów i liści i w związku powoduje zahamowanie wzrostu. Wówczas to liście się marszczą się, a szczytowe pędy zasychają. W celu wyeliminowania tych szkodników należy już przed kwitnieniem drzewka zastosować oprysk. Potrafi on być w pełni skuteczny wówczas, gdy drzewo jest obficie zlewane cieczą zawierającą środek owadobójczy.

Choroby czereśni a skuteczne opryski

Rak bakteryjny to groźna choroba, która bardzo często atakuje czereśniowe drzewa. Schorzenie to objawia się brunatnieniem oraz zasychaniem kwiatów. Na gałęziach widoczne są wyraźne zgrubienia oraz wycieki galaretowatej substancji o pomarańczowym kolorze. Na konarach dochodzi do ubytków kory, a na liściach i owocach zainfekowanego drzewa pojawiają się brunatne plamy.

W celu zapobiegnięcia tej chorobie warto już podczas nabrzmiewania pąków oraz przed kwitnieniem wykonać oprysk. Do tego celu warto użyć preparatu o nazwie Miedzian. Oprysk należy wykonać w bezwietrzną pogodę, najlepiej wczesnym rankiem lub tuż przed zachodem słońca.

Inną groźną chorobą czereśni jest brunatna zgnilizna, która to objawia się gnilnymi, brunatnymi plamami na owocach. Najczęściej gniją one na drzewie, ulegają deformacji i zasychają. W tym przypadku oprysk trzeba wykonać zanim drzewko zakwitnie. Przed wykonaniem tej czynności należy wyciąć porażone pędy czereśni.

 Na drzewach czereśni często pojawia się tez parch. Jest on wywoływany przez grzyb zwany Venturia cerasi. Gdy drzewo zostanie zaatakowane przez tę chorobę, to wówczas na pędach, liściach oraz owocach występują 2 mm plamy. W tym przypadku oprysk należy wykonać w czasie nabrzmiewania pąków, tuż przed kwitnieniem.

Często zdarza się, że na drzewach pojawia się drobna plamistość. Porażenie tą chorobą objawia się występowaniem na liściach brązowych plam. Obejmują one bardzo dużą powierzchnię. Porażone listki szybko żółkną, a następnie opadają. Aby zapobiec rozwojowi tej choroby trzeba opryskać drzewo w kwietniu. Czynność tę warto powtórzyć co siedem dni.

Jakie preparaty na szkodniki i choroby są najlepsze?

Obecnie wybór preparatów służących do oprysku owocowych drzewek jest bardzo duży. W sklepach ogrodniczych można zakupić wysokiej jakości środki do ochrony drzew. Bardzo dobrym wyborem są ekologiczne preparaty, które to są bardzo skuteczne oraz w pełni przyjazne dla środowiska naturalnego.

Bardzo dobrym sposobem jest samodzielne przygotowywanie preparatów na bazie chwastów oraz ziół. Właściwa pielęgnacja sprawia, że drzewa wydają obfite plony.

Autor:
Artykuł został przygotowany przy współpracy z ogrodniczym sklepem internetowym Sklep Dla Ogrodu oferującym wiele produktów do ogrodu

Dodaj komentarz

Identyfikator *
E-mail *
Witryna internetowa