Twoje własne miejsce do relaksu wśród zieleni

Już od zarania dziejów ludzie, aby odpocząć od zgiełku czy codziennych problemów chętnie udawali się na łono natury. Współczesna struktura demograficzna i procesy urbanizacyjne sprawiają, że w wielu miejscach tereny zabudowane czy nowe jezdnie zastępują dawne tereny zielone, a co za tym idzie w niektórych miejscach wyraźnie ich brakuje. Jeśli tak jak my jesteś miłośnikiem przyrody i lubisz się nią otaczać to przeczytaj ten artykuł, jest on właśnie dla Ciebie!

Miejska dżungla

Rosnące potrzeby mieszkaniowe, budowanie nowych połączeń komunikacyjnych, rozwój handlu i usług sprawiają, iż z roku na rok branża budowlana tworzy nowe budynki mieszkalne i niemieszkalne. Wiele z nich pojawia się na miejsce dawnych przestrzeni niezagospodarowanych, gdzie były na przykład dzikie łąki, po których można było niegdyś spokojnie spacerować, aby powdychać świeże powietrze czy wyprowadzenia naszego pupila. Dla stworzenia pewnego balansu pomiędzy funkcjonalnością a zielenią powstają także skwery czy parki miejskie. Takie miejsca pozwalają na odrobinę kontaktu z naturalnym otoczeniem, mimo to mogą one znajdować się w dalekiej odległości od naszego miejsca zamieszkania, być zatłoczone, zaśmiecone czy też posiadać drzewostan powodujący nieprzyjemne dolegliwości dla alergików. W związku z niedogodnościami niektórym może zdarzać się odwiedzać tego typu miejsca nieco rzadziej niż kiedyś.

Wolne, prywatne ogrody

Chociaż przybywa nam budynków i dróg, pewna część Polaków posiada swoje nieruchomości w postaci: działek przy domku, działek rolnych, ogródków działkowych, małe ogródki przy blokach. Ceny gruntów w zależności od wielu zmiennych ekonomicznych potrafią rosnąć w górę, ale co do zasady w podobnych warunkach i lokalizacji cena za metr kwadratowy działki budowlanej będzie wyższa od gruntów rolnych czy ogrodów działkowych, ceny ogródków przy blokach również nie powinny być wysokie. Jeśli nie stać nas na działkę z domem, możemy korzystać na przykład z rodzinnych ogródków działkowych. Ponoszone koszty nie mogą też przesłaniać nam pozytywów posiadania własnego kawałka ziemi. Działkowicz nie musi borykać się z wieloma problemami, które mogą pojawić się w przypadku zieleni miejskiej takich jak wspomniane wcześniej: tłok, zaśmiecenie, odległość. Trwogi szybko zamieniają się w atuty będące chociażby: indywidualnym doborem towarzystwa do relaksu wśród roślinności, większa cisza i osoby obce nie zaśmiecają naszego miejsca.

Mój ogród to moje ja

Własny kawałek ziemi to nie tylko przyjemny odpoczynek poza domem, ale także pewne nakłady pracy. Działka często wymaga pielęgnacji poprzez czynności takie jak podlewanie roślin, koszenie trawy, usuwanie chwastów i szkodników – czynności te mogą dla niektórych być męczące. Każdy ogrodnik może dopasować ogród do swojej osobowości i potrzeb. Jeżeli nie lubimy poświęcać zbyt wiele czasu ani sił na obowiązki w ogrodzie, możemy wybrać sobie taką aranżację, które pozwoli nam na zaoszczędzenie zasobów na co dzień. Część przestrzeni możemy wykorzystać na altanę rekreacyjną, prawdziwy trawnik zamienić na sztuczny, a ziemię wokół mało wymagających roślin iglastych pokryć korą (która ma dodatkowe właściwości pozytywne dla roślin: makroelementy i wpływ na kwasowość ziemi) lub kamieniami. 

Jeżeli lubimy pracę w ogrodzie, wówczas warto zdecydować się na rośliny wymagające większego zaangażowania – tutaj sugerujemy: nieduży ogródek warzywny, który pozwoli Wam nie tylko odczuwać satysfakcję z bycia ogrodnikiem będąc poza domem, ale także cieszyć się smakiem pełnych witamin warzyw z własnej uprawy. Ciekawą alternatywą lub uzupełnieniem dla warzyw może być własna winorośl, która pozwoli nie tylko cieszyć się uprawą, spożyciem owoców lub wykorzystanie ich do domowej produkcji wina, ale także może pełnić funkcję ozdobną (np. jako płotek odgradzający taras obok domu od reszty posesji). Przykładając dużą wagę do walorów estetycznych, możemy cieszyć się pięknymi kwiatami: łatwiejszymi w uprawie – aksamitki, godecje, onętek; trudniejszymi w uprawie – diaskia, nasturcje, niecierpki.

Własna przestrzeń do relaksu z pomysłem

Pamiętajmy, że proponowane aranżacje ogrodu nie są jedynymi możliwymi i nie muszą być one najlepsze. Powyższy tekst ma stanowić zachętę do spędzania wolnego czasu we własnym ogrodzie oraz stworzenia w nim unikalnej przestrzeni, która pozwoli nam poczuć się naprawdę odprężonym. Dostępnych opcji jest tutaj wiele, jednak pytanie jest jedno: “Jaki ogród jest moim wymarzonym?”

Dodaj komentarz

Identyfikator *
E-mail *
Witryna internetowa