Różnica między różnymi materiałami używanymi do produkcji przewodów kominowych

[REKLAMA]

Jeszcze do niedawna budowano głównie kominy ceglane. Odchodzą one jednak do lamusa, tracąc popularność na rzecz znacznie bardziej uniwersalnych systemów kominowych, w których przewody wykonane są ze stali lub ceramiki.

Dom należy ogrzewać, do czego służy urządzenie grzewcze: kocioł na różnego rodzaju paliwo, kominek bądź piec. W każdym przypadku trzeba odprowadzić generowane przez nie spaliny, czemu służy oczywiście komin. Tradycyjne kominy murowane (ceglane) tracą na popularności. Są bowiem kosztowne, zajmują dużo miejsca, a ich trwałość też pozostawia sporo do życzenia. Dlatego też wypierają je nowoczesne, uniwersalne systemy kominowe, w których spalinowe rury mogą być stalowe lub ceramiczne. Który z tych materiałów jest lepszy?

Stal kontra ceramika

Przewody kominowe muszą być dostosowane do urządzenia grzewczego. I tu przejawia się uniwersalność systemów kominowych. Zarówno bowiem rury spalinowe stalowe, jak i ceramiczne mogą współpracować z dowolnymi urządzeniami. Ważne jest tylko to, by kanały podłączone do kotłów na paliwa stałe wykazywały odporność na wysoką temperaturę (tu świetnie sprawdzają się spalinowe rury 2 mm, które wytrzymują do 600 stopni Celsjusza), natomiast przewody współdziałające z kotłami gazowymi były odporne na działanie agresywnych spalin.

Rury stalowe są lżejsze niż ceramiczne, toteż system ze stali nie wymaga specjalnego fundamentu, wystarczy przytwierdzenie go do ściany. Jeśli chcemy, aby komin stalowy wyglądał jak tradycyjny, część wystającą ponad dach należy obudować.

Mniejsza masa stali nie przekłada się na jej gorsze walory użytkowe. Systemy stalowe i ceramiczne okazują się równie trwałe i bezpieczne w eksploatacji.

Bardzo ważnym parametrem przy wyborze materiałów budowlanych jest cena. Na system kominowy stalowy i ceramiczny wydać będziemy musieli porównywalne kwoty.

Jakość, jakość i jeszcze raz jakość!

Niezależnie od tego, czy wybierzemy system kominowy stalowy, czy ceramiczny, priorytetem powinna być jakość rur. Musi ona być jak najwyższa, gdyż tylko taka gwarantuje wieloletnią, bezproblemową eksploatację, wynikającą z niskiej podatności na uszkodzenia czy korozję. Pamiętajmy, że im mniej awaryjne rury spalinowe, tym mniejsze ryzyko zatrucia mieszkańców tlenkiem węgla, wybuchu pożaru czy innej tragedii spowodowanej niedrożnością lub zniszczeniem komina.

Dodaj komentarz

Identyfikator *
E-mail *
Witryna internetowa