Kopcowanie warzyw- czym jest i na czym polega?

Kopcowanie warzyw jest to tradycyjny sposób ich przechowywania, jednak w dalszym ciągu cieszy się on sporą popularnością. Jest świetnym wyborem zwłaszcza w sytuacji, kiedy nie ma się dostępu do piwnicy. Na kopcowanie decydują się między innymi właściciele małych gospodarstw czy też osoby uprawiające warzywa w ogródkach działkowych. Jest to metoda skuteczna, którą można bez problemu zastosować, jednak będzie ona wymagała sporego nakładu pracy.

Przechowywanie warzyw w kopcach

Kopcowanie jest dobrym rozwiązaniem dla warzyw korzeniowych, takich jak przede wszystkim marchew i buraki ćwikłowe. W ten sposób można też przechowywać kapustę. Na trwałość przechowywanych warzyw wpływ przede wszystkim ich stopień dojrzałości, nawożenie gleby, wybór odpowiedniej odmiany i sam sposób zbioru. Nie wszystkie warzywa mogą być w ten sposób przechowywane. Najlepszą trwałością wykazują się odmiany późne, a najgorszą te wczesne. Warto pamiętać, aby warzywa do przechowywania zbierać w chwili osiągnięcia przez nie właściwej fazy dojrzałości. Co ważne zbytnie opóźnienie zbioru także wpływa negatywnie na ich trwałość przechowalniczą. Należy też pamiętać, aby nie przykrywać warzyw zbyt szybko na zimę oraz pamiętać o właściwym schłodzeniu zakopcowanych warzyw. Na przechowywanie niekorzystny wpływ ma przenawożenie azotem przy równoczesnym niedoborze innych składników mineralnych. Warto pamiętać o zrównoważonym nawożeniu fosforem oraz potasem, które pomagają w prawidłowym dojrzewaniu i wspierają odporność na patogeny.

Jak przygotować miejsce pod kopcowanie warzyw?

Kopce powinno się zakładać w miejscach zacisznych, na przepuszczalnej i lekkiej ziemi, dobrze, jeśli będzie ona piaszczysta. Nigdy nie należy przechowywać warzyw w miejscach narażonych na zastój wody. Co roku powinno się zmieniać miejsce przechowywania, aby ograniczyć przenoszenie się niebezpiecznych chorób. W innym wypadku konieczne będzie oczyszczenie i zdezynfekowanie miejsca kopcowania przy pomocy nawozu wapniowego. Wystarczy rozsypać go w miejscu kopca na minimum 3 miesiące przed kopcowaniem. Obszar pod kopiec musi być płaski, dobrze, jeśli jest on o północnym skłonie. Dobrym rozwiązaniem będzie kierunek jego ustawienia północ-południe, gdyż taka lokalizacja ochrania przed nagrzaniem w okresie wiosennym. Rowy kopie się bezpośrednio przed ułożeniem warzyw, aby ściany kopców nie zdążyły wyschnąć. Poleca się też przysypywanie układanych warzyw wilgotnym piaskiem, co stwarza jeszcze korzystniejsze warunki do przechowywania i pomaga w walce z rozprzestrzenianiem się chorób. Warzywa korzeniowe można kopcować trzema metodami: luźne i przysypane piaszczystą ziemią, luźne bez przysypywania ziemią, tudzież ułożone w rowie warstwami i przysypane piaszczystą ziemią.

Jakie są rodzaje kopców?

Kopce mogą być zagłębione albo napowierzchniowe. Jeśli chodzi o te zagłębione, w nich warzywa układa się w płytkim albo głębokim rowie. W tych napowietrzchniowych są one układane na pryzmie na powierzchni gruntu. Napowierzchniowe są rozwiązaniem, jeśli nie można warzyw umieścić poniżej gruntu, na przykład z uwagi na teren zalewowy. Ich minusem jest spora zmienność warunków termicznych. Najczęściej polecane są kopce zagłębione, które odznaczają się stabilną temperaturą przechowywania. Ich głębokość zależy od danego warzywa i rodzaju gleby. Kopce przykrywa się cienką warstwą ziemi 5-6 cm, aby schłodzić warzywa. Przed zimą przysypuje się kopiec warstwą ziemi o grubości 15-20 cm, po czym 20-30 cm warstwą słomy, a na koniec warzywa przykrywa się jeszcze 15-20 cm ziemi. W przypadku bardzo mroźnych zim przechowywane warzywa okrywa się jeszcze raz warstwą izolacyjna i ziemią.

Autor publikacji
Autorem artykułu jest Sklep Poradnika Ogrodniczego – internetowy sklep oferujący wiele przydatnych produktów do ogrodu.

Dodaj komentarz

Identyfikator *
E-mail *
Witryna internetowa