Jakie warzywa, owoce i zioła siejemy w czerwcu?

Czerwiec jest wbrew pozorom dobrym czasem do sadzenia, a nawet wysiewu roślin. Miesiąc ten jest odpowiednim okresem zwłaszcza do sadzenia roślin wrażliwych na temperaturę. Chcąc uzyskać bogate plony, niezbędna jest wiedza dotycząca prawidłowego okresu siewu. W czerwcu można siać kilka rodzajów warzyw, owoców, ziół. Pomimo ciepłych nocy czerwiec nie zapewni nam satysfakcjonujących zbiorów, jeżeli zaczniemy siać zbyt wcześnie nasiona czy sadzonki do gruntu. Świetnym sposobem na przedłużenie sezonu, jest uprawa roślin w szklarni. Jakie rośliny można siać już w czerwcu?

Jakie warzywa i owoce siać w czerwcu w ogrodzie?

Można siać przede wszystkim te rośliny, których zbiory planujemy na późniejszy czas i jest to możliwe z uwagi na ich okres wegetatywny. Od czerwca aż do końca lipa możemy siać rzodkiew czarną. Jest ona gotowa do zbioru na wrzesień czy październik. Należy ją zasadzić w miejscu wilgotnym na glebie żyznej. Do końca czerwca sieje się również odmiany fasoli szparagowej. Przez cały czerwiec możemy również siać wszelkie odmiany ogórków. Musimy jednak pamiętać o ich regularnym nawadnianiu i nawożeniu. Nasiona powinno się wysiać w glebie żyznej, wówczas możemy liczyć na owocne zbiory. W czerwcu możemy też przystąpić do siania buraków ćwikłowych, których zbiorów dokonamy w październiku. Ten miesiąc tez jest czasem siania buraków liściastych, które znakomicie nadają się na przetwory, zupy i sałatki.

Czerwiec to też ostatnia pora na siew marchewki, koniecznie o krótkim okresie wegetatywnym. Czas ten jest też odpowiedni na wysiew kalarepy, brokułów i brukselki. Lepiej jednak wybrać gotowe sadzonki, zamiast nasion. Przyspieszy to znacznie czas, w jakim otrzymamy zbiory. W przypadku uprawy papryki i pomidorów w czerwcu również lepiej sięgnąć po gotowe sadzonki, pamiętając o odpowiednich warunkach uprawy. Początek czerwca jest dobrym czasem na sadzenie do gruntu rozsady melona, arbuza, oberżyny i papryki. W tym miesiącu możemy również posadzić drzewa oraz krzewy, ale jedynie te rosnące w pojemnikach.

Jakie zioła siać w czerwcu?

Jeśli chodzi o wysiew, możliwości są dosyć ograniczone. W czerwcu można posiać kolendrę siewną i cebulę siedmiolatkę. Co ważne, zioła te muszą być posiane w miejscu słonecznym i wilgotnym. Jest to też czas, w którym możemy posiać nasiona rzeżuchy ogrodowej. Rośnie ona dosyć szybko, a zbiorów można się doczekać po 1,5 tygodnia. Czerwiec również okresem siania koperku czy natki pietruszki. W doniczce można też sadzić ukorzenione zioła, takie jak majeranek, tymianek czy bazylię.

Jakie kwiaty sadzimy w czerwcu?

Jeśli chodzi o rośliny siane w doniczkach, w czerwcu sieje się: orliki, sasanki, goździki pierzaste, rogownice, dzwonek karpacki. W czerwcu sadzi się również pewne kwiaty bezpośrednio do gruntu. W miejscach stałych mogą się już znaleźć rośliny jednoroczne. Najlepiej sięgnąć po te, które zakwitną jeszcze jesienią. Wśród nich można wymienić: nagietek, rezede, łubin żółty czy groszek pachnący. To nie wszystkie kwiaty. Czerwiec jest także idealnym czasem na sadzenie takich roślin jak: dzwonki karpackie, astry alpejskie, szarlotka, kocimiętka, dzwonki brzoskwiniolistne, mydlica bazyliowata, smaglniczka skalna, sasanki, szałwia omszona, czyściec wełnisty, drakiew kakukaska, firletka wieńcowa, chabry, ubiorki wiecznie zielone, tojeść kropkowana, mikołajek płaskolistny.

Jakich warzyw nie warto siać w czerwcu?

Niektórych roślin nie warto siać w czerwcu, gdyż nie uzyskamy zamierzonego efektu. W czerwcu nie należy siać sałaty liściastej, sałaty głowiastej czy rzodkiewki.

Autor
Publikacja powstała we współpracy z portalem Poradnik Ogrodniczy – największym portalem ogrodniczym w Polsce.

Dodaj komentarz

Identyfikator *
E-mail *
Witryna internetowa