Co warto wiedzieć o uprawie i pielęgnacji pelargonii?

Pelargonia jest rośliną, która cieszy się stale rosnącą popularnością wśród miłośników kwiatów i zieleni. Bardzo często wybierana jest do obsadzania donic balkonowych, ale doskonale prezentuje się również na rabatach zlokalizowanych wokół domu czy też altany. Aby cieszyć się jej niezwykłymi kwiatostanami przez długi okres czasu warto poznać podstawowe zasady uprawy i pielęgnacji pelargonii.

Pelargonia – co to za roślina?

Pelargonia jest rośliną, która z botanicznego punktu widzenia jest byliną lub półkrzewem. Kwiat kwalifikowany jest do rodziny roślin bodziszkowatych, a obecnie rozpoznaje się aż ponad 280 gatunków pelargonii. Pelargonia, niezależnie od odmiany wyróżnia się ciekawym kwiatostanem oraz liśćmi, dzięki czemu miłośnicy zieleni okrzyknęli ją królową balkonów.

Sadzonki rośliny, w naturalnych dla siebie warunkach porastają głównie tereny Afryki Południowej. Mimo zamiłowania do ciepła, bylina doskonale przystosowuje się do warunków panujących w klimacie umiarkowanym, a jej uprawa i pielęgnacja nie jest wymagająca ani trudna.

Uprawa pelargonii – podstawowe informacje

Efektywna uprawa pelargonii jest możliwa, dzięki znajomości warunków uprawowych, które sprzyjają jej wzrastaniu. Pelargonie, niezależnie od odmiany doskonale odnajdują się na słonecznym stanowisku, które jest osłonięte od wiatru. Codzienna dawka promieni słonecznych sprawia, że kwiatostany rośliny są niezwykle bujne, a kolory kwiatów intensywne i zwracające uwagę.

Sadzonki byliny ulokowane w skrzyniach czy też donicach powinny mieć odpowiednią ilość miejsca do wzrostu. Pojedyncza sadzonka powinna zostać umieszczona w odległości nie mniejszej niż 25 centymetrów od drugiej. Dodatkowo, do prawidłowej uprawy rośliny należy przygotować odpowiednią ziemię, której pH powinno oscylować w granicach od 6,2 do 7,2. Dno donicy warto wzbogacić o warstwę z keramzytu, która zapewni korzeniom pelargonii właściwy drenaż.

Co warto wiedzieć o pielęgnacji pelargonii?

Pelargonia jest mało wymagającą rośliną, która nie wymaga prowadzenia zaawansowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Główną czynnością, bez której bylina nie jest w stanie prawidłowo wzrastać jest podlewanie. Woda powinna zostać podawana wprost do donicy bardzo obficie, a w trakcie upałów lub bardzo wysokiej temperatury – należy powtarzać czynność nawet dwa razy dziennie. Jeśli pogoda jest pochmurna, wodę należy podać roślinie w momencie jej zauważenia jej przesychania czy pękania. Sucha gleba nie sprzyja kwitnieniu pelargonii, a konsekwencją braku nawadniania może być obumieranie całej rośliny. W przypadku przekwitania kwiatostanów warto regularnie usuwać martwe pędy, dzięki czemu korzenie nie dostarczają do nich składników pokarmowych.

Poza podlewaniem, pelargonia wymaga także regularnego nawożenia. Jest to związane z długim i obfitym kwitnieniem rośliny, przez co jej korzenie potrzebują dużej ilości składników odżywczych. Zabieg nawożenia warto wykonywać podczas podlewania, a idealnym rozwiązaniem jest zakup gotowego, wysokiej jakości nawozu do roślin kwitnących czy też typowo do pelargonii. Pierwsze podanie nawozu powinno odbyć się na trzy tygodnie po posadzeniu sadzonek, a kolejna aplikacja może odbywać się nawet co 10 dni.

Prawidłowa uprawa i pielęgnacja pelargonii sprawi, że bylina będzie przez długi czas stanowiła ciekawą i interesującą ozdobę balkonu, parapetu czy też rabaty kwiatowej. Pelargonia nie jest wymagająca, dlatego warto zdecydować się na jej posadzenie na własnym kawałku zieleni.

Autor:
Artykuł przygotowano przy współpracy z internetowym sklepem ogrodniczym
Przy Domu, oferującym wiele produktów do ogrodu.

Dodaj komentarz

Identyfikator *
E-mail *
Witryna internetowa