
Pszczoły w ogrodzie – jak je zwabić?
Zanim rośliny wydadzą piękny plon w postaci warzyw i owoców, do przebycia będą miały dość długą i wyboistą drogę. Potrzebne będą odpowiednie warunki, dobra gleba, nawadnianie, nawożenie, ochrona przed chorobami i złośliwymi owadami. Ale w ogrodzie mamy też owady pożyteczne, jakimi są chociażby pszczoły.
Pszczoły i zapylanie
Od wielu lat krąży pewna opinia, która w ostatnich latach słyszana jest coraz częściej. Brzmi ona następująco:
“Kiedy zginie ostatnia pszczoła, zginą też ludzie”.
Skąd taka opinia? Ludzie żywią się m.in. roślinami i plonami, które one wydają. Ale, żeby roślina wydała owoce, wcześniej potrzebne jest zapylenie jej kwiatów. Za ten proces odpowiadają różne owady. Ale aż 85% zapyleń realizowanych jest właśnie przez pszczoły.
Także jeśli pszczoły przestaną zapylać kwiaty to nie będzie plonów, a ludzie mogą przestać istnieć.
Każdemu ogrodnikowi – profesjonaliście i amatorowi – powinno więc zależeć na tym, by jego ogród odwiedzały pszczoły. A jak to zrobić?
Domki dla owadów
Nie musisz od razu stawiać ula, w którym będzie mieszkała pszczela rodzina
W ostatnim czasie bardzo popularne są domki dla owadów, które można spotkać w ogrodach przydomowych, ale też na polach uprawnych, czy w parkach. Te domki czasami nazywane są też hotelami.
Takie domki to nie tylko pożyteczne mieszkanie dla owadów, ale i ładna ozdoba. Najczęściej wykonane są z naturalnych przedmiotów, takich jak deski, patyki, trzcina, szyszki, czy kora.
Domek najlepiej zamieścić jest przynajmniej metr nad ziemią. Pszczoły miodne raczej w nim nie zamieszkają. Ale znajdzie się tam miejsce dla takich pożytecznych owadów jak pszczoły murarki, bzygi, biedronki, osy, czy złotolitki.
Łąka kwietna i nie tylko
Kolejnym sposobem na przyciągnięcie pszczół do ogrodu jest zapewnienie im odpowiedniego pokarmu. Zamiast sadzić tuje, lepszym rozwiązaniem będą rośliny miododajne. Warto choćby część ogrodu przeznaczyć na kwiaty.
Najprostszym sposobem na kwiaty jest łąka kwietna.
Łąki kwietne stają się coraz bardziej popularna. Takie łąki również można spotkać w parkach czy na polach u rolników.
W odróżnieniu od trawnika łąka kwietna wymaga dużo mniej zabiegów pielęgnacyjnych. System korzeniowy kwiatów zatrzymuje natomiast na dłużej wodę w glebie. Kwiaty wchodzące w skład takiej łąkowej mieszanki są też dużo bardziej odporne na suszę. Oszczędzamy więc wodę.
Dobierając kwiaty warto wybrać takie, które mają różną porę kwitnienia. Dzięki temu pszczoły będą odwiedzały Twój ogród przez długi czas. A Ty przez długi czas będziesz cieszyć się różnymi kolorami rozkwitających na przemian roślin.
Wabienie owadów
Na rynku mamy też przeróżne środki zwabiające owady. Co ważne są to produkty pochodzenia naturalnego, które nie zrobią krzywdy nam, ani zwierzętom.
Przykładem takiego środka jest choćby Biopolin. Składa się on z mieszanki substancji pochodzenia naturalnego, połączonych w odpowiednich proporcjach. Wszystkie te substancje mają bardzo silne właściwości wabienia pszczół.
A im więcej zwabionych owadów zapylających tym lepiej zawiązują się owoce, więcej wykształconych nasion, większe rozmiary wydanych owoców, których jest też więcej ilościowo.
Artykuł powstał we współpracy z:
Internetowy Sklep Ogrodniczy Dzień Dobry Ogród