
Owoce z własnego sadu
Malowanie pnia
Malowanie pni, na które stosuje się wapno, miało za zadanie nie tylko zabezpieczenie ich przed robactwem. Ale także ochronę przed rożnymi, innymi czynnikami. Takimi jak grzyby, zarazy albo inne skutki złej pogody.
Soczyste i słodkie
Nie zawsze, takie są owoce, a ich smak zależy od wybranego gatunku. Dlatego dobrze jest się wcześniej zastanowić, jakie jabłonie planujemy posadzić w naszym ogrodzie. Warto też wiedzieć więcej, na tematy związane z terminem sadzenia drzewek. Niektóre z nich sadzi się jesienią, a inne latem.
Zapaleni ogrodnicy
Ci którzy mają swoje ogródki, w dodatku z posadzonymi drzewami owocowymi już jakiś czas temu. Teraz mają czas na to, aby zbierać swoje plony. To właśnie jesienią jest czas urodzaju. To wtedy robi się też zapasy na zimę. I jeśli rok jest dobry, a owoców wiele, warto przetworzyć je tak, aby mogły się przydać za jakiś czas. To znaczy w czasie zimowych chłodów, ale także na kolejne lata. Doskonale sprawdzają się jabłka pozbawione skórki, pestek i gniazd nasiennych. A potem poddane obróbce cieplnej, które praży się z cukrem w garnku, regularnie mieszając. Tak aby powstała marmolada. Potem, pakuje się ją w słoiki, aby te mogły posłużyć na zimę. Sama marmolada, może się przydać do naleśników, albo na przykład do ciasta.
Właściwe przechowywanie
Świeże owoce jabłoni lubią chłód, ale także brak wilgoci. Gdyż w jej obecności szybciej gniją, jak większość owoców. Świeże jabłka nie mogą zbyt długo leżeć, trzeba je z czasem przetworzyć, a już na pewno przebierać i nie zostawiać zepsutego z tymi, które są jeszcze świeżutkie. Gdyż bakterie rozchodzą się wówczas na całą resztę owoców.
owoce z sadu piękna rzecz ale np jabłka czy śliwki lubią czasem szybko gnić co bywa wadą a nawet są niebezpieczne gdyż lęgną się tam jakieś owady które mogą użądlić np Szerszenie czy osy