Najbardziej polecane nawozy organiczne i komposty dla roślin

[REKLAMA]

Niedrogim sposobem wytwarzania kompostu jest wykorzystanie odpadów organicznych, które codziennie wytwarzamy w naszych domach. W ten sposób osiągniemy potrójną korzyść: ograniczymy stosowanie nawozów syntetycznych w glebie, zmniejszymy wydatki na nawozy oraz wykorzystamy odpady z gospodarstw domowych (mniejsza ilość wytwarzanych odpadów).

Stosowanie nawozów organicznych i kompostu ma wiele zalet, zwłaszcza jeśli są one wytwarzane domowym sposobem, ponieważ produkty naturalne są zawsze zdrowsze, a ponadto ponownie wykorzystujemy odpady. Poniżej znajduje się lista najbardziej polecanych domowych nawozów organicznych dla roślin ze względu na ich korzystny wpływ na glebę i uprawy, a także dlatego, że są łatwe do uzyskania i stosowania.

Obornik

Jest to niewątpliwie jeden z najlepszych i najbardziej korzystnych nawozów organicznych dla gleby. Można go kupić w sklepach ogrodniczych, ale jeśli masz kury, kozy lub króliki, możesz wykorzystać ich odchody. Odchody królicze zawierają najwięcej azotu i można je dodawać bezpośrednio do gleby, ale inne odchody zwierzęce muszą być wcześniej poddane procesowi kompostowania.

Skórki bananów

Banany mają wysoką zawartość potasu, który jest bardzo korzystny jako składnik odżywczy dla naszych roślin, na przykład bardzo korzystnie wpływa na kwitnienie. Po zjedzeniu owoców, skórki można wykorzystać do zrobienia domowego kompostu.

Skorupki jaj

Skorupki jaj są bardzo przydatne ogrodzie, ponieważ dostarczają składników odżywczych, takich jak węglan wapnia, i służą jako środek odstraszający szkodniki. Najlepiej byłoby, gdyby skorupki zostały pokruszone i dodane do naszego domowego kompostu, ale można je również sproszkować i posypać nimi podstawę roślin.

Fusy z kawy

Po wypiciu filiżanki kawy możemy wykorzystać jej fusy lub resztki do zrobienia kompostu dla naszych roślin, ponieważ dostarczają one sporej ilości azotu, który jest bardzo korzystnym składnikiem odżywczym dla roślin. Można je również wymieszać bezpośrednio z glebą lub rozsypać na jej powierzchni.

Ludzki mocz

Mocznik w moczu ma bardzo wysoką zawartość azotu, fosforu i potasu. Mocz jest produktem sterylnym, o ile organizm, który go wytwarza, jest zdrowy. Można go rozpuścić w wodzie w stosunku 1:8 i dodać do naszego domowego kompostu.

Trawnik

Po skoszeniu trawy lub chwastów można je dodać do kompostu, ponieważ są one bardzo bogate w azot i zachowują część składników odżywczych, które pobrały z gleby, na której rosły.

Popiół z kominka

Popiół z kominka dostarcza dużych ilości potasu i węglanu wapnia, idealnych do produkcji naszego domowego kompostu. Ważne jest, aby nie stosować ich bezpośrednio wokół roślin kwasolubnych lub gdy gleba jest zasadowa.

Humus z robaków

Humus z robaków jest jednym z najlepszych nawozów organicznych, całkowicie naturalnym i skutecznym środkiem poprawiającym zdrowotność roślin, dzięki czemu rosną one zdrowo, kwitną i owocują. Prawda jest taka, że próchnica jako taka i o najbardziej odpowiednim składzie jest dostępna tylko w glebach leśnych, wytwarzana w sposób naturalny przez dżdżownice żyjące w glebie.

Soczewica

Kiełki soczewicy są doskonałym nawozem i środkiem ukorzeniającym. Jeśli chcecie, aby wasze nowe rośliny miały więcej korzeni i lepszą przyczepność, aby rosły bez problemów, nie wahajcie się przygotować kiełków, rozgnieść je w wodzie, przecedzić, aby uzyskać płyn i usunąć pozostałości soczewicy, a na koniec zmieszać jedną część koncentratu z dziesięcioma częściami wody, aby użyć tego produktu jako wody do nawadniania w celu nawożenia i ukorzeniania.

Autor
Publikacja powstała przy współpracy z portalem ogrodniczym Ogarnij Ogród. Jednym z największych portali ogrodniczych w Polsce.

Dodaj komentarz

Identyfikator *
E-mail *
Witryna internetowa