
Mączka bazaltowa w ogrodzie — właściwości i wykorzystanie
Naturalny, powstały poprzez zmielenie skały wulkanicznej produkt to właśnie mączka bazaltowa. Charakteryzuje się ona szerokim zastosowaniem, również w ogrodzie. Wykorzystanie mączki bazaltowej to skuteczny sposób na poprawę jakości gleby oraz wzbogacenie jej w składniki pokarmowe. Świetnie sprawdzi się również w walce ze szkodnikami i chorobami. W poniższym artykule prezentujemy zbiór najważniejszych informacji dotyczących właściwości i wykorzystania mączki bazaltowej w ogrodzie.
Czym jest mączka bazaltowa?
Mączka bazaltowa jest całkowicie naturalnym produktem, zrodzonym z matki ziemi. Skałę bazaltową mieli się, tak by uzyskać bogaty w makro- i mikro elementy proszek. Jest to magiczny produkt, który dostarcza roślinom wszystko to, czego potrzebują by prawidłowo i zdrowo wzrastać. Z racji swojego naturalnego pochodzenia, jest całkowicie przyjazna środowisku, dlatego może mieć zastosowanie również w przypadku upraw ekologicznych.
Jak mączka bazaltowa znalazła swoje zastosowanie w ogrodnictwie?
Skąd pomysł na wykorzystanie mączki bazaltowej w ogrodnictwie? Bazalt jest skałą wulkaniczną. Ogrodnicy, obserwując charakter wzrostu roślin uprawianych na stokach nieczynnych wulkanów, zauważyli, iż uprawa w tym obszarze jest bardzo efektywna. Zainteresowali się tym tematem i zaczęli badać sprawę. Stwardniała lawa, która szybko zaczynała zamieniać się w glebę, stawała się doskonałym podłożem do szybkiego wzrostu roślin. Działo się to za sprawą odpowiednich proporcji związków chemicznych zawartych w glebie wulkanicznej. Dobroczynne dla ziemi właściwości mączki bazaltowej zostały bardzo szybko potwierdzone badaniami naukowymi.
Dlaczego mączka bazaltowa jest cennym produktem?
W skład mączki bazaltowej wchodzi ponad 40 różnych pierwiastków. Najważniejszym jej składnikiem jest tlenek krzemu, inaczej zwany krzemionką. Stanowi około 50% składu produktu. Tlenek krzemu jest związkiem o szerokim zastosowaniu. Służy nie tylko glebie i roślinom, lecz także wykorzystywany jest w preparatach leczniczych przeznaczonych dla ludzi. Mączka charakteryzuje się odczynem zasadowym pH. Inne ważne składniki mączki bazaltowej to tlenek glinu, tlenek magnezu, magnez, wapń, sód, potas, mangan, tytan, fosfor, siarka, bor, chrom, miedź, cynk, molibden, kobalt i jod. Cała gama pierwiastków czyni mączkę bazaltową niezwykle cennym produktem o szerokim zastosowaniu nie tylko w ogrodnictwie.
Jak wykorzystać mączkę bazaltową w ogrodzie?
Mączka bazaltowa to prawdziwy skarb w wyposażeniu każdego ogrodnika. Mączka świetnie sprawdzi się jako:
- nawóz mocno wyeksploatowanych i nieurodzajnych gleb,
- lek dla słabo rosnących i często chorujących roślin,
- uzupełnienie nawozów organicznych (zneutralizuje ich nieprzyjemny zapach, odkwasi i wzbogaci w minerały),
- środek usuwający niechciane szkodniki np. mszyce czy ślimaki,
- środek ograniczający rozwój chorób i wzmacniający odporność roślin,
- środek do zaprawienia nasion, cebulek i korzeni przesadzanych roślin,
- środek zastępujący piasek podczas procesu piaskowania trawnika.
W trosce o twój ogród
Każdy, kto choć jeden sezon miał okazję nawiązać bliższą relację z ogrodnictwem i roślinami ogrodowymi, wie ile wysiłku, uwagi, cierpliwości i delikatności wymaga to zajęcie. Produkty takie jak mączka bazaltowa stanowią niezastąpioną pomoc w ogrodzie, poczynając od etapu produkcji nawozu, idąc dalej przez etapy wzrostu i dojrzewania roślin, kończąc na ich przesadzaniu. Natura dzieli się z ludźmi swoimi skarbami, które sprawiają, że ogrody cieszą się zdrowiem i obfitością. Jednym z takich darów jest właśnie mączka bazaltowa.
Autor: Artykuł przygotowano przy współpracy z internetowym sklepem ogrodniczym Przy Domu, oferującym wiele produktów do ogrodu. |