Jakie są rodzaje nawozów do roślin i ich zastosowanie?

Z racji tego, że wiosna już puka do naszych okien, szczęśliwi posiadacze domu z ogrodem zaczynają przygotowywania do okresu wysiewów. Nie da się ukryć, że posiadanie we własnym ogrodzie rabatki z warzywami, jest niezwykłym udogodnieniem.

Przede wszystkim, nie musimy kupować warzyw w markecie, które często nie grzeszą świeżością, ale dodatkowo możemy cieszyć się w pełni ekologicznymi uprawami. Niemniej jednak nasze warzywa, a także i rośliny które pielęgnujemy w ogrodzie wymagają odpowiednich nawozów. To one zapewniają im optymalne warunki do wzrostu i rozwoju. Wobec tego jakie nawozy do roślin możemy wyróżnić?

Podział nawozów ze względu na rodzaj roślin

Chcąc mówić o rodzajach nawozów do roślin, trzeba sobie uświadomić, że istnieje ich kilka podziałów. Oczywiście odwiedzając sklep ogrodniczy, zauważymy, że na nawozach zwykle wskazany jest rodzaj roślin, do jakich może on zostać zastosowany. Znajdziemy więc:

  • nawozy do trawników
  • nawozy do warzyw i owoców
  • nawozy do iglaków
  • nawozy do truskawek i borówek

W dobrze wyposażonym sklepie ogrodniczym znajdziemy jeszcze wiele innych rodzajów nawozów, nawet do roślin, które mają specjalne wymagania względem kompozycji składników odżywczych. Niemniej jednak mówiąc o rodzajach nawozów, nie można pominąć nawozów uniwersalnych. Zwykle są one skomponowane tak, by można było odżywić nimi wiele różnych roślin. Sprawdzają się one w momencie, kiedy w naszym warzywniku lub kwietniku mamy różnorodne gatunki roślin, a kupowanie dla każdego z nich osobnego nawozu byłoby zbyt uporczywe i kosztowne.

Rodzaje nawozów ze względu na ich skład

Kolejnym rodzajem nawozów są nawozy jednoskładnikowe i wieloskładnikowe. Jak łatwo można się domyślić, podział ten został dokonany ze względu na kompozycję nawozów. Zwykle produkty wieloskładnikowe stosuje się w przypadku bardziej wymagających roślin, które potrzebują wielu składników odżywczych do optymalnego wzrostu. Nawozy jednoskładnikowe, analogicznie sprawdzają się przy mniej wymagających uprawach. Warto także podkreślić fakt, że możemy wyróżnić również nawozy mineralne np. dolomitowe, są one typem nawozów organicznych, a także nawozy naturalne, czyli np. obornik.

Jakie nawozy wyróżniamy ze względu na sposób ich stosowania?

Warto zaznaczyć, że wyróżnia się konkretne rodzaje nawozów, ze względu na sposób, w jaki można je stosować. W związku z tym w sklepie ogrodniczym z pewnością spotkamy nawozy doglebowe oraz nawozy dolistne. Produkty stosowane do gleby są o wiele bardziej popularne i potrafią działać bardziej efektywnie. Nawozy dolistne aplikuje się na liście roślin, co pozwala usprawnić w znaczny sposób przepływ składników odżywczych.

Rodzaje nawozów a ich postać

Kolejny kryterium wobec którego możemy dokonać rozróżnienia rodzajów nawozów, to postać w której występują. Zwykle spotyka się nawozy płynne oraz te w proszku lub w granulkach. Warto wiedzieć, że nawozy płynne często przyjmują postać koncentratu, który musimy w odpowiednich proporcjach rozcieńczyć, by nie dostarczyć roślinom zbyt dużej ilości składników odżywczych. Z kolei nawozy granulowane są o wiele wygodniejsze w stosowaniu i nie wymagają żadnych dodatkowych zabiegów, Wystarczy jedynie nanieść je na glebę, a rozpuszczą się one i dostarczą roślinom odpowiednich substancji.

Często spotkać można również nawozy w pałeczkach, które wystarczy jedynie włożyć do gleby, a tam rozpoczynają one swoje odżywcze działanie. Najczęściej ogrodnicy stosują jednak nawozy granulowane, ze względu na łatwość ich używania, a także niższą cenę.

Autor artykułu
Publikacja artykułu we współpracy z firmą Target – wiodącym producentem produktów do pielęgnacji ogrodu.

Dodaj komentarz

Identyfikator *
E-mail *
Witryna internetowa