Gdzie najlepiej postawić pergolę w ogrodzie? 6 pomysłów
Opleciona gęstym bluszczem, porośnięta kwitnącymi roślinami i wygodnie wyposażona pergola to idealne rozwiązanie dla tych, którzy uwielbiają spędzać czas na świeżym powietrzu. Nie tylko wygląda bardzo efektownie, ale spełnia też szereg funkcji praktycznych – latem chroni przed upałem, a jesienią osłania przed deszczem. Nic dziwnego, że ten typ zadaszenia zyskał w ostatnich latach tak dużą popularność. Jednak gdzie najlepiej postawić pergolę w ogrodzie? Przedstawiamy 5 pomysłów na najlepsze dla niej miejsca.
Pergola ogrodowa – idealny sposób, by uatrakcyjnić ogród
Pergola ogrodowa należy do tak zwanej małej architektury. Oznacza to, że jej budowa na własnym terenie nie wymaga składania do odpowiednich urzędów żadnych formalności, pozwoleń ani zgłoszeń. Jest typem zadaszenia, które składa się ze słupów lub filarów ustawionych w dwóch rzędach naprzeciwko siebie i połączonych od góry kratownicą, lub belkami poprzecznymi. Jej konstrukcja jest przemyślana tak, by rusztowanie stanowiło podporę dla roślin pnących. Pergola to idealny sposób na uatrakcyjnienie ogrodu. Nie tylko wprowadza do niego niepowtarzalny klimat – trochę romantyczny, trochę rustykalny i swojski – ale pełni również wiele funkcji praktycznych. Latem zapewnia ochłodę przed słońcem i upałem, a jesienią chroni przed deszczem, umożliwiając spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Wzbogacona dodatkowo o meble wypoczynkowe lub leżaki, pozwoli na błogi relaks wśród natury lub na klimatyczne spotkania towarzyskie.
Typy pergoli ogrodowych
Ze względu na typ montażu wyróżniamy dwa typy pergoli: przyścienne i wolnostojące. Te pierwsze instaluje się bezpośrednio do ściany budynku, są więc idealnym rozwiązaniem do zadaszenia przydomowego tarasu. Drugi typ pergoli stanowi niezależną konstrukcję, którą można umieścić w dowolnym miejscu naszego ogrodu.
Gdzie najlepiej postawić pergolę wolnostojącą w ogrodzie?
Wybór odpowiedniego miejsca na pergolę jest bardzo ważny. Podejmując decyzję o jej umiejscowieniu, warto wziąć pod uwagę kilka aspektów: czy zależy nam bardziej na roślinności, która będzie rosła wokół, czy ważniejsze jest raczej najdogodniejsze miejsce do odpoczynku? Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów na miejsce dla pergoli.
W najbardziej nasłonecznionym lub najbardziej zacienionym miejscu
Będzie to miało znaczenie, jeśli zależy nam na konkretnych gatunkach roślinności, którymi chcemy ozdobić pergolę. Większość pnączy preferuje dobrze nasłonecznione stanowiska, ale są też takie, które lubią miejsca bardziej zacienione – na przykład bluszcze porastające gęste lasy. W tym wypadku, wybierając idealne miejsce dla pergoli, należy więc sprawdzić wymagania uprawowe ulubionych kwiatów.
W centralnym punkcie ogrodu
Pergola ustawiona w środku ogrodu będzie stanowiła jego serce i centralny punkt. Nikt nie będzie mógł przejść obojętnie obok tak wyeksponowanego miejsca. Jeśli ustawimy pod nią stolik i krzesła lub wygodny kompleks wypoczynkowy, stanie się idealnym miejscem na spotkania towarzyskie przy kawie lub nawet rodzinne biesiady.
W najdalszym kącie ogrodu
Z kolei ulokowanie pergoli w najdalszym kącie ogrodu zapewni nam trochę dyskrecji. Zaciszne, spokojne miejsce z dala od ciekawskich spojrzeń i gwaru codzienności pozwoli na spokojny odpoczynek z książką lub romantyczną kolację na świeżym powietrzu.
W okolicach domu lub tarasu
Takie rozwiązanie spełnia przede wszystkim funkcje praktyczne. Pergola umiejscowiona w okolicach domu lub tarasu pozwoli na szybkie przemieszczenie się ze środka na zewnątrz i odwrotnie. Ma to istotne znaczenie, jeśli lubimy na przykład spożywać posiłki na świeżym powietrzu (dzięki czemu wyniesienie lub wniesienie produktów będzie łatwiejsze) lub po prostu zależy nam na bliskości do miejsca zamieszkania. To rozwiązanie pozwala na odpoczynek w cieniu pergoli, mając jednocześnie pod kontrolą całe otoczenie.
Przy wejściu do ogrodu
Takie rozwiązanie bardzo dobrze sprawdza się szczególnie w przypadku małych przestrzeni. Skromna pergola w kształcie łuku, porośnięta różami lub pędami winogron, może urozmaicić wejście do posesji, dodać jej magii i romantyzmu, na kształt bramy do tajemniczego ogrodu. Z pewnością przyciągnie wiele spojrzeń pełnych zachwytu.
Względem kierunków świata
Planując umiejscowienie pergoli w ogrodzie, warto też wziąć pod uwagę kierunki świata. Każdy z nich posiada inną charakterystykę i sprawdzi się w innych porach roku.
- Strona południowa – jest najbardziej nasłoneczniona, a w konsekwencji najgorętsza oraz najbardziej sucha. Pergola ustawiona w takim punkcie będzie najcieplejszym miejscem ogrodu, co jest świetnym rozwiązaniem, biorąc pod uwagę sezon letni i długie wieczory. W tym przypadku dobrze sprawdzi się rozsuwany dach.
- Strona zachodnia – pergola ustawiona w tym kierunku dobrze sprawdzi się jako osłona przed ostrym słońcem. Najlepiej spełni swoją funkcję w okresie wiosennym, a także wczesną jesienią i podczas mniej słonecznych letnich dni.
- Strona północna lub wschodnia – to najłagodniejsze miejsce, ale też najchłodniejsze. Tak usytuowana pergola sprawdzi się najlepiej w najgorętsze dni lata, chroniąc przed upałem, jednak w pozostałych sezonach może być tam zimno.
Publikacja opracowana przy współpracy z Plisy Okienne – firmą oferującą rolety, plisy, moskitiery, żaluzje, markizy, pergole na wymiar. |