
Budzimy z zimowego snu oczko wodne w ogrodzie
Wiosna zbliża się wielkimi krokami, niebawem rozpoczniesz porządki w domu i ogrodzie. Nie zapomnij, że jeszcze jedno miejsce niebawem obudzi się do życia i będzie wymagało gruntownych porządków po przemijającej zimie. Mowa oczywiście o oczku wodnym. Poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie listę zadań, które powinieneś wykonać, jeśli chcesz, by Twoje oczko wodne znowu stało się najpiękniejszym punktem ogrodu!
-
Usuń zanieczyszczenia ze zbiornika
Jesienią i zimą w stawie gromadzą się odpady organiczne i resztki roślin, które koniecznie musisz usunąć (najlepiej przy użyciu siatki).
Jednak zanim zabierzesz się za gruntowne porządki i szorowanie dna, sprawdź dokładnie stan wody. Oczka często potrzebują miesięcy, aby stworzyć odpowiednio zrównoważony ekosystem. Decydując się na drastyczne porządki, możesz usunąć również te dobre bakterie. Dlatego gruntowne sprzątanie przeprowadzaj tylko wtedy, gdy naprawdę musisz. W ciągu roku jednak staraj się regularnie robić małe porządki, zamiast jednego dużego wiosennego sprzątania.
Ważna jest również pora rozpoczęcia porządków. Najlepszy czas to wczesna wiosna, gdy temperatura wody wynosi 8-10 stopni Celsjusza. Jeśli wykonasz czyszczenie za późno, gdy temperatura wody przekroczy 10 stopni, możesz wytrącić ekosystem z równowagi.
-
Sprawdź pompę i filtrację
Czy wiesz, że Twoje oczko wodne w ogrodzie ma serce? Jest nim pompa. Wiosna to najlepszy czas na podstawową konserwację tego urządzenia — nawet jeśli nie miałeś w planach prac z nim związanych. Wyciągnij pompę i wyczyść wlot — możesz użyć zwykłego pędzelka. To nie tylko wydłuży jej żywotność, ale także sprawi, że będzie działać wydajniej przez cały rok.
Regularne czyszczenie filtrów w oczku wodnym jest bardzo ważne. W przeciwnym razie nie będą dobrze wykonywać swojej pracy. Filtr najlepiej po prostu przepłukać wodą. Nie używaj do jego wyczyszczenia żadnej chemii. Jeśli wkładki są zużyte należy je po prostu wymienić na nowe.
-
Oczko wodne w ogrodzie — woda odpowiedniej jakości
Optymalna jakość wody w oczku to klucz do utrzymania zdrowych ryb. Niska jakość wody oznacza problemy zdrowotne Twoich pupili. Regularne badanie za pomocą zestawu testowego dobrej jakości to jedyny sposób, aby mieć 100% pewność co do stanu wody. Na stronie prowadzonej przez fachowców, takiej jak np. https://trzmielradzi.trzmiel.com.pl/category/oczko-wodne/, znajdziesz porady, jakie zestawy najlepiej kupić oraz informacje jak skompletować wszystko do oczka wodnego.
Najważniejszymi parametrami do sprawdzenia są pH, amoniak, azotyny i azotany, zwłaszcza wiosną. Jeśli poziom amoniaku lub azotynów w teście jest wysoki, należy przeprowadzić częściową podmianę wody.
-
Oceń zdrowie ryb
Zdrowie Twoich ryb ma wpływ na ogólny stan oczka wodnego. Dlatego upewnij się, że nie mają żadnych oznak chorobowych. Ryby są najbardziej podatne na choroby po długiej zimie, ponieważ ich układ odpornościowy jest wówczas osłabiony. Jeśli zauważysz jakiekolwiek objawy choroby, natychmiast zastosuj odpowiednie leki.
Jak tylko zacznie się ocieplać (temp. wody musi wynosić min. 10 stopni) i Twoje ryby staną się bardziej aktywne, możesz powoli zacząć je karmić. Pamiętaj, że w wodzie o niższej temperaturze ryby nie są w stanie trawić pokarmu.